Szakmaközi szervezetről

A szakmaközi szervezetek elismerése, kérelem alapján történik. A dísznövény ágazatban, a közös nómenklatúrában a 6-os árucsoportot magában foglaló termékek előállítóit tömörítő szervezet kérheti az elismerést. Az elismerés feltétele többek között, hogy a szervezet az őket alkotó egyesületek kezdeményezésre jöjjön létre, az ágazat termékeinek előállításához, kereskedelméhez kapcsolódó gazdasági tevékenység képviselőiből álljon, valamint meghatározott céllal működjön.

Cél lehet egyebek mellett a termelés és a piac ismeretének és átláthatóságának a növelése, a termékek forgalomba hozatalának elősegítése piackutatás és piaci tanulmányok révén, a versenyképesség és az innováció megerősítésére szolgáló kezdeményezések, minőségjavító intézkedések kidolgozása, kutatások ösztönzése, fogyasztás előmozdítása a belső és külső piacokon. Szakmaközi szervezet elismerésének feltétele továbbá, hogy a kérelmet benyújtó szervezet tagsága az adott termék előállításának, kereskedelmének, feldolgozásának (szolgáltatásának) jelentős arányát (termelés 60%, kereskedelem vagy feldolgozás 50%) végezze.

A szakmaközi szervezetet bizonyos képviseleti jogok megilletik, így a például kérheti a piacot súlyosan zavaró magatartás vagy tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat jogellenességének megállapítását az illetékes hatóságtól. Eljárhat saját tagjainak perében, ha a per tárgya szakmaközi szervezet alapszabályában megfogalmazott cél, vagy saját tagjait érintő kártérítési perekben.

Az elismert szakmaközi szervezet két legfontosabb jogosítványával a piacszervezési intézkedések kiterjesztése valamint a piacszervezési hozzájárulás szervezése.

A piacszervezési intézkedések kiterjesztését egy adott termék előállításának, kereskedelmének vagy feldolgozásának tekintetében reprezentatívnak minősülő elismert szakmaközi szervezet kezdeményezheti a miniszternél. Reprezentatívnak az szakmaközi szervezet minősül, amelyik az érintett termékek előállítóinak, kereskedőinek vagy feldolgozóinak jelentős arányát képviseli. (A jelentős arány a kiterjesztés és az elismerés esetében eltér! A kiterjesztés minőségi többséget igényel. Termelőkre vonatkozó szabály kiterjesztése esetén a termelők 2/3-át, a kereskedőkre vonatkozó szabály kiterjesztése esetén a kereskedők 2/3-át, mindkettőre vonatkozó kiterjesztés esetén mindkét csoport  2/3-át kell képviselni. ) A kiterjesztési joggal fölruházott, legfeljebb három gazdasági évig hatályban tartható intézkedés kötelezően betartandó az országban működő, a szervezethez nem tartozó gazdasági szereplők számára is. A szakmaközi szervezet ezzel egy egész ágazatra vonatkozó szabályozást is megvalósíthat. A kiterjesztés azoknak a gazdasági érdekeit szolgálják, akiknek tevékenysége kapcsolatban van az érintett termékkel. A kiterjesztendő intézkedéseknek meghatározott célok egyikére kell irányulnia. Ilyen lehet például az, ami a termékben rejlő lehetőségek előmozdítását és kiaknázását szolgálja.

A piacszervezési intézkedések kiterjesztését a miniszter rendeletben hirdeti ki, egyúttal abban meghatározza a pénzügyi hozzájárulás mértékét és a hozzájárulás fizetésére kötelezettek körét. A szakmaközi szervezetek megalakulására vagy működésére támogatás nem igényelhető. A pénzügyi hozzájárulást szakmaközi szervezet tagjai mellett azoknak is teljesíteni kell, akik nem tagjai, de az intézkedés előnyeit élvezik. Tőlük a szakmaközi szervezet többet nem kérhet, mint amennyit a tagjaitól kér, de azt igen. A feladatok tervezéséhez azok ellátására, nélkülözhetetlen, hogy a pénzügyi hozzájárulás elvárt összege befolyjon, amit a szakmaközi szervezet az adott tevékenységgel kapcsolatban felmerülő költségeinek fedezetére használhat föl.

Alapszabály és ágazati stratégia

Szakmaközi elismerés

A Magyar Díszkertészek Szövetségét az Agrárminisztérium 2018 október 3-án elismerte szakmaközi szervezetként.

  • Szakmaközi elismerési határozat - megnyitás (.pdf)